Awardees

School Name Teacher Name
Margaret B Henderson Elementary Javier Alvarado
Dallas Environmental Science Academy Ernest Barlow
Pioneer Technology and Arts Academy Laura Brown
Conrad High School Monalisa Chadha
George B Dealey Montessori Academy Lon Cherryholmes
Seagoville High School Christopher Chevez
Woodrow Wilson High School Ashlie DaCosta
W.T. White High School Jeff Dennis
Arapaho Classical Magnet Nina Dyer
San Jacinto Elementary Ramiro Faz
Bryan Adams High School Jesse Field
Downtown Montessori at Ida B. Wells Academy Marvin Gonzalez
W.T. White High School Nick Hademenos
Barbara Jordan Elementary Juan Jimenez Lara
Innovation Design Entrepreneurship Academy Caroline Marshall
John J Pershing Elementary Carlos Quezada
Uplift Hampton Preparatory High School Keyasha Roberson
Alex Sanger Elementary Sarah Rose
Solar Prepatory School for Girls at Bonjam Bethany Seagroves
Woodrow Wilson High School Morgan Smith
Plano Senior High School Deb Strecker
Lovejoy High School Josh Strickland
Sunnyvale Elementary Paige Wester
Booker T Washington SPVA Magnet Jessica Bell
Obadiah Knight Elementary Samantha Best
Kaufman High School Steven Bucholtz
Allen High School STEAM Center Greg Burnham
Digital Arts & Technology Academy At Adams Middle Abel Cabrera
Arapaho Classical Magnet Nina Dyer
Solar Prep for Boys at John F Kennedy Natalia Davis
Pioneer Technology (Ptaa) Greenville Marjorie Fyffe
St. Joseph Catholic School Marc Holmes
David W Carter High School April Jackson
Bryan Adams High School Leadership Academy Cristina Riggs-Zanagar
Mckamy El Sandi Johnson
St. Rita Catholic School Leanne Knight
Harry S Truman Middle John Linares
Lincoln Humanities/Communications Magnet High School Lance Sillings
Lovejoy High School Josh Strickland
Solar Prep for Boys at John F Kennedy David Torres
Immaculate Conception School Heather Williams
Lewisville High School Amelia Young
Pioneer Technology (Ptaa) Greenville Jimmy Wunderlich
John W Runyon Elementary Kathleen DeNooyer
Solar Prepatory School for Girls at Bonjam Bethany Seagroves
W E Greiner Exploratory Arts Academy Bridgette Paul
Holy Family Catholic Academy Dennis Underwood
Bryan Adams High School Donna Grubbs
Woodrow Wilson H S Heejin Shin
Barbara Jordan Elementary Juan Jimenez Lara
St. Thomas Aquinas Catholic School Julie Hegarty
Albany Kevin Hill
Walnut Glen Acad For Excel Kourtney Flores
Henry W Longfellow Career Exploration Academy Nancy Salas
Lewisville High School Killough Peri Berman
Henry W. Longfellow Career Exploration Academy Tad Miller
W E Greiner Exploratory Arts Academy Alana Mandel
Victor H Hexter El Cindy Johnson
Plano East Sr H S Dusty Vincer
St. Elizabeth Of Hungary Holly Rice
Thomas Tolbert Elementary Jonathon Salguero
Pioneer Technology And Arts Academy Kelley Dennett
Conrad High School Monalisa Chadha
Lewisville High School Nicole Franczvai
Cristo Rey Dallas College Prep Rosaura Estrada